Достапни линкови

Северна Кореа ја интензивира нуклеарната програма


Конгресот на владејачката партија во Северна кореа усвои резолуција со која се бара од владата да ги зголеми нуклеарните сили за самоодбрана на земјата. Конгресот, прв во изминативе скоро четири децении, усвои и одлука дека Северна Кореа нема прва да употреби нуклеарно оружје доколку не биде загрозен нејзиниот суверенитет од друга нуклеарна сила. Обединетите нации воведоа нова рунда санкции против Северна Кореа во март годинава откако таа земја во јануари изведе уште една нуклеарна проба.

XS
SM
MD
LG