Достапни линкови

Склуптура на Хитлер достигна рекордна цена


Модерна скулптура на која го претставува нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер како се моли на колена е продадена на аукција во Њујорк за над 17 милиони долари. Контроверзното дело на италијанскиот уметник Маурицио Кателан од 2011 година, од позади изгледа како дете кое се моли, но од напред се гледа дека станува збор за Хитлер. Претходно 55 годишниот Кателан има продадено своја скулптура за скоро 8 милиони долари.

XS
SM
MD
LG