Достапни линкови

Во Русија се одбележува победата во Втортата светска војна


Денеска во Русија се одбележува 71 годишнината од победата врз нацистичка Германија во Втората светска војна. Главна церемонија ќе биде воената парада во Москва на која ќе учествуваат над 10 илјади луѓе и 150 воени возила и авиони. Хитлеровата германија го нападна Советскиот сојуз во јуни 1941 година. Во четиригодишната војна загинаа околу 20 милиони жители на Советскиот сојуз.

XS
SM
MD
LG