Достапни линкови

Ердоган: Европа е диктаторска


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги обвини европските држави дека се „диктаторски“ и „окрутни“, бидејќи ги држат границите затворени за мигранти и беглаци кои бегаат од конфликтот во Сирија. Тој додаде дека во Европа „немаат милост и правда“. Ердоган и претходно ја доведе под прашалник иднината на договорот со Европската унија, порачувајќи му на Брисел дека нема да ги менува своите анти терористички закони заради безвизниот режим со Унијата. Ердоган ова го изјави откако турскиот премиер Ахмет давутоглу потврдо дека заминува од функцијата.

XS
SM
MD
LG