Достапни линкови

Турската војска убила 55 припадници на ИС во Сирија


Турските воени сили при нивните оперативни зафати во Сирија убиле најмалку 55 милитанти припадници на ИС, јавуваат турските медиуми.Во дел од нивните извештаи е наведено дека турските воени авиони погодиле и неколку локации на забранетата Курдска работничка партија во северниот дел на Ирак.Претходно на почетокот на месецов бившиот премиер Ахмет Давитоглу изјави дека Турција е подготвена да интервенира и да испрати трупи во Сирија доколку тоа е „ неопходно“.

XS
SM
MD
LG