Достапни линкови

Северна Кореја се подготвува за нуклеарна проба


Северна Корија може да се поготвува за извршување на уште една нуклеарна проба покажуваат сателистките снимки на американска организација која мониторира. Според информациите кои што беа објавени забележливо е движење во одредена областа за која се претпоставува декае комадирен центар каде што се прават подготовки за тест.

Претходно оваа организација објави сателитски фотографии во декември, според кои во Северна Кореја се копаше нов тунел во кој еден месец подоцна Пјонгјанг изведе четврта нуклеарна проба.

Јужнокорејските власти неодамна излегоа со предупредување дека Северна Кореја врши подготовки за петта нуклеарна проба и дека треба да се очекува дека тоа ќе го стори деновиве.

XS
SM
MD
LG