Достапни линкови

Неврзаните земји против одлуката на САД за Иран


Движењето на неврзаните земји ја осудија одлуката на американскиот Врховен суд со кој се дозволува пристап во иранските замрзнати сметки од 2 милијарди долари за да им се исплати оштетажртвите од нападите поврзани со Техеран. Движењето во кое членуваат 120 земји и чиј моментален претседавач е Иран оцени дека одлуката наамериканскиот суд е кршење на меѓународното право со кое на земјите им се гарантира суверенитетот. Судската одлука се однесува на 1300 роднини на жртвите од бомбардирањето во Либан во 1983 година, како и други напади поврзани со Иран.

XS
SM
MD
LG