Достапни линкови

Ал Каеда и талибанците против владата во Авганистан


Ал Каеда потесно соработува со талибанците во Авганистан и би можело да ги интензивираат нападите против владините сили во таа земја. Ова го изјави портпаролот на НАТО, бригадниот генерал Чарлс Кливленд, наведувајќи дека таквата соработка би можело да претставува голема закана за авганистанската влада. Тој додаде дека во Авганистан имало околу 300 членови на Ал Каеда.

XS
SM
MD
LG