Достапни линкови

Калачдароглу: Отстранувањето на Давутоглу e „дворски преврат“


Лидерот на главната турска опозициска Републиканско-народна партија Кемал Калачдароглу, изјави дека отстранувањето на премиерот Ахмет Давутоглу е во согласност со стремежот на претседателот Реџеп Таип Ердоган за посилно претседателско владеење, и овој развој на настаните го нарече „дворски преврат“.

„Оставката на Давутоглу не треба да се доживува како внатрешно партиско прашање, сите поддржувачи на демократијата треба да се спротивстават на овој „дворски преврат“, изјави Калачдароглу на прес конференцијата во седиштето на својата Републиканско-народна партија во Анкара.

XS
SM
MD
LG