Достапни линкови

Холандија: Непречена работа на СЈО - клучнo за решавање на кризата


Холандскиот минситер за надворешни работи, Берт Коендерс.

Холандскиот минситер за надворешни работи Берт Коендерс, во улога на претседавач со Советот на Европската унија, денеска испрати писмо до лидерите на четрите партии потписнички на Договорот од Пржино, во кое изразува загриженост за сериозната политичката ситуација во земјава.

Тој во писмото наведува дека минмимун уловите кои треба да се исполнат за одржување на кредибилни избори, кои се идентификувани и од страна на ЕУ и на САД, се прочистен избирачки список, реформи во медиумите за балансирано известување, одвојување на партијата од државата и ставање крај на вознемирување гласачи.

Исто така, во писмото е наведено дека треба да биде повлечена одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов и оти од суштинско значење за решавање на кризата е Специјалното јавно обвинителство (СЈО) да работи без пречки.

XS
SM
MD
LG