Достапни линкови

Хан: важно е да има избори прифатени од меѓународната заедница


Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан за Радио Слободна Европа изјави дека во Македонија е важно да се одржат избори кои ќе бидат прифатени од меѓународната заедница. „Тоа значи дека мора да има чист избирачки список, мора изборите да бидат без заплашување кандидати, партии, лица. Тоа е она што е важно во моментов“, рече Хан. На прашањето дали договорот од Пржино се уште има иднина и покрај протестите во Македонија Хан вели: „Има. Имавме искуство кога вообичаено сите различни рокови беа исполнети како што првично беа договорени, или малку подоцна. Затоа финалната битка е да има избори“.

XS
SM
MD
LG