Достапни линкови

Тензии поради руски авиони во близина на бродови на САД


Командантот на американската воена морнарица Џон Ричардсон изјави дека летовите на руски авиони во близина на американски бродови на Балтикот ги зголемуваат тензиите меѓу Русија и САД. „не мислам дека русите сакаат да испровоцираат инцидент. Мислам дека се обидуваат да испратат сигнал и да ни стават до знаење дека гледаат оти сме на Балтикот“, рече тој во Вашингтон. Според него, ваквите постапки ја зголемуваат шансата за „тактичка грешка“. Во петокот руски авион од типот „СУ27“ изведе маневар над еден американски брод на Балтичко море.

XS
SM
MD
LG