Достапни линкови

Путин потпиша закон за бесплатно државно земјиште


Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон за доделување на бесплатно земјиште на далечниот исток на Русија, во обид да бидат привлечени луѓе во големиот регион. Законот денеска беше официјално објавен. Понудата е за сите руски граѓани со единствен услов да ја стават земајат во употреба. Според законот, руските граѓани ќе можат да добијат еден хектар земја која е во сопсетвеност на државата во областите на далечниот исток на земјата. Проектот би можел да ја зголеми популацијата во регионот, од моменталните 6.4 милиони на 36 милиони луѓе.

XS
SM
MD
LG