Достапни линкови

Пронајдени гранати на комеморација во Украина


Полицијата во украинскиот пристанишен град Одеса соопшти дека пронашла три рачни гранати, пред комеморативната церемонија каде беа убиени 48 лица во судирите меѓу про-руските и про-украинските демонстранти во 2014 година.

Полицијата во Одеса инфоримираше дека гранатите биле најдени во подвозник во близана на областа Куликово, каде загинаа луѓето во судирите на 2 мај 2014 година.

Полицијата соопшти дека денеска добиле анонимен телефонски повик, при што повикувачот предупредил дека областа е минирана.

Шефот на полицијата во Одеса, Ѓорги Лордкипанидзе рече дека 3.000 полицијаци ја проверувале областа.

Тие веалт дека комеморативната церемонија ќе се одржи според планираното.

XS
SM
MD
LG