Достапни линкови

Назарбаев: Казахстан се соочува со украинско сценарио


Претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев

Претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев го спомна украинскиот конфликт како евентуално сценарио за протестите во земјата околу одлуката на владата да приватизира големи делови државно земјоделско земјиште. Тој предупреди на опасноста од национално единство, цитирајќи ги политичките, социјалните и економските проблеми во Украина каде што прозападната влада се бори против сепаратистите поддржани од Русија.

XS
SM
MD
LG