Достапни линкови

Српската опозиција протестира поради изборна измама


Голем број луѓе се собраа денеска на протест на опозицијата пред зградата на српското Собрание, каде се наоѓа седиштето на Републичката изборна комисија. Меѓу учесниците има повеќе партиски активисти со обележја на опозициските партии, кои го организираат протестот поради сомнеж во изборна измама и незадоволство од начинот на пребројување на гласовите.

Лидерите на неколку опозициски листи денеска побараа оставка на претседателот на РИК, Дејан Ѓурѓевиќ и на директорот на Републичкиот завод за статистика, Миладин Ковачевиќ, кои ги сметаат за актери на постизборното прекројување на изборните резултати.

Претседателот на ЛДП, Чедомир Јовановиќ изјави дека денешниот протест на опозицијата е борба за слободна, демократска и толерантна Србија, а не е борба за проценти.

Лидерот на СДС, Борис Тадиќ оцени дека легитимитетот на изборниот систем е доведен во прашање доколку не се почитува правото на само еден човек кој излегол на гласање.

Лидерот на движењето „Доста беше“, Саша Радуловиќ, најави дека опозицијата на повторените избори на 15 избирачки места ќе настапи заедно и нагласи дека ова е „почеток на крајот на власта на Александар Вучиќ“.

Демонстрантите носат пароли „Гласови од гроб немаше ниту Слободан“, „РИК е еднаков на РИП“, „Спас за мојот глас“, „Вучиќ крадец, ги украде изборите“...

XS
SM
MD
LG