Достапни линкови

ОН проценуваат дека во Украина загинале 9333 луѓе


Обединетите нации проценуваат дека во досегашниот конфликт во источна Украина загинале 9333 луѓе. Во март таа бројка изнесуваше 9160. Бројот на ранетите е околу 21 илјада и 400. Во извештајот се наведува дека борбите посебно ескалирале во изминативе неколку недели и тоа на ниво како во август 2014 година кога биле најинтензивни. Двете страни во конфликтот, украинските владини сили и сепаратистите поддржани од Русија, се обвинуваат и за тоа што не им овозможуваат на меѓународните монитори да вршат контрола на примирјето постигнато во февруари лани.

XS
SM
MD
LG