Достапни линкови

Бајден во посета на Багдад и Курдистан


aмериканскиот потпретседател Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден ненајавено го посети Багдад, како и курдскиот автономен регион во Ирак на разговори за политичката криза и борбата против милитантите на Исламската држава. Бајден оцени дека коалицијата предводена од САД и ирачките сили напредува против милитантите и оти наскоро ќе започнат операции за повторно преземање на Мосул, кој во минатата година беше освоен од ИД. Белата куќа не соопшти што Бајден планира во Ирбил, главен град на ирачкиот курдски регион.

XS
SM
MD
LG