Достапни линкови

Сестрата на Савченко се врати во Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека сестрата на затворената украинска пилотка Надја Савченко, Вира Савченко, се вратила во Укриана, откако беше спречена да ја напушти Русија, по завршувањето на посетата на нејзината сестра.

Порошенко на твитер напиша дека Вира Савченко ја поминала укрљаинската граница и дека сега е во татковината.

Вира Савченконаводно при враќањето во Украина била сопрена и уапсена од страна на руските граничари, кои и го заплениле пасошот.

XS
SM
MD
LG