Достапни линкови

САД и Русија да помогнат за примирјето во Сирија


Медијаторот на Обединетите нации за Сирија Стафан де Мистура ги повика САД и Русија да го спасат примирјето во Сирија со цел да продолжат мировните преговори. „Како можете да имате суштински разговори кога добивате вести за бомбардирања?“, праша тој по одложувањето на двонеделните преговори во Женева. Според него, во изминативе 48 часа, на секои 25 минути бил убиен еден Сириец. Стафан де Мистура изрази надеж дека преговорите би можело да продолжат во идниот месец.

XS
SM
MD
LG