Достапни линкови

Русија лансира ракета од нов космодром


Русија лансира ракета за прв пат од новиот космодром во Восточни, еден ден откако поради технички причини беше одложено претходното лансирање што го налути претседателот Владимир Путин. Ракетата Сојуз без екипаж која носи три сателити во Вселената беше лансирана од источниот регион Амур во близина на границата со Кина. Путин присуствуваше на лансирањето. Новиот космодром има за цел да ја намали руската зависност со оној во Бајконур во Казахстан.

XS
SM
MD
LG