Достапни линкови

Русија осуди Ерменец за екстремизам


Етнички Ерменец од Казахстан е осуден на две и пол години затвор за обвиненија за исламски екстремизам во Русија.

24 – годишниот граѓанин на Алмати, Вазген Заргаријан се изајасни за виновен за неколку обиди да и сеприклучи да и се приклучи на групата на Исламската држава во Сирија.

Денеска регионалниот воен суд во Ростов на Дон, го осуди Заргаријанм кој беше уапсен при обид од Турција да влезе во Сирија.

Земјите од Централна Азија неколку пати соопштија дека стотици нивни државјани и се приклучиле на групата на ИД и на други милитанти групи во Сирија и во Ирак.

Мнозинството од етничките Ерменци се христијани.

XS
SM
MD
LG