Достапни линкови

Воздушни напади на САД и коалицијата против ИД во Ирак


САД и нивните сојузници спроведоа 23 воздушни напади против милитантите на групата Исламската држава, соопшти коалицијата, пренесува Ројтерс.

Нападите биле сконцентриарни во градовите, Фалуџа, Мосул, Каијара и Тал Афар. Коалицијата спроведува операција за преземање на Мосул, најголемиот град кој е под контрола на групата на Исламската држава.

Милитантите исто така ја контролираат Рака, како и територијата меѓу двата града.

Во пет напади погодени се три тактички едици и уништиле едно од нивните возила, како и други цели.

XS
SM
MD
LG