Достапни линкови

Коцијанчиќ: ЕУ и натаму загрижена за ситуацијата во Македонија


Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ изјави дека ситуацијата во врска со настаните во Македонија, останува многу загрижувачка за Европската унија.

„Пред се, кажавме дека е потребна одговорност за да се реши сегашната политичка криза во земјата и таа лежи во рацете на политичките лидери во самата земја. Ние ја изразивме нашата загриженост и во изјава од мината недела ние, исто така, рековме дека сме принудени да размислуваме за акции да ги пресретнеме барањата од Европскиот совет, Комисијата и Парламентот“, вели Коцијанчиќ.

XS
SM
MD
LG