Достапни линкови

На претседателските избори во Австрија победа на десницата


Норберт Хофер

Првичните резултати од вчерашниот прв круг на претседателските избори во Австрија покажуваат дека победил кандидатот на крајно десничарската Партија на слободата, Норберт Хофер.Тој доби 36 насто од гласовите, а неговата кампања се засноваше врз антиимигрантска и антиевропска платформа. Хофер во вториот круг ќе се соочи најверојатно со Александар ва дер Белен кој е поддржан од зелените или со независниот кандидатка Ирмгард Грис, поранешна судијка која би можело да стане прва жена претседател на Австрија. Вториот круг треба да се одржи на 22 мај.

XS
SM
MD
LG