Достапни линкови

Антивладини протести во Молдавија


Илјадници луѓе протестираа на улиците во главниот град на Молдавија за оставка на власта и за одржување на вонредни избори. Владината зграда во Кишињев била под силно полициско обезбедување поради протестите организирани од проевропската Партија на достоинството и вистината. Демонстрантите тврдат дека властите се под влијание на бизнис класата која ги диктира политиките во земјата.

XS
SM
MD
LG