Достапни линкови

Протести во Германија пред посетата на Обама


Илјадици луѓе маршираа вчера низ германскиот град Хановер во знак на протест против трансатлантскиот трговски договор во пресрет на земјата на американскиот претседател Барак Обама. Обама е во посета на градот за да присуствува на индустриско-технолошки саем, но и да се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел и други европски лидери со цел да ги поттикне преговорите за договорот, кој наиде на голем отпор во некои делови на Европа.

Противниците на договорот се борат против, како што велат тајноста на преговорите и стравот од ерозија на пазарот на труд и заштитата на животната средина.

XS
SM
MD
LG