Достапни линкови

ЕУ со мерки против даночното затајување


Холандскиот министер за финансии Јерун Дајселблум

Министрите за финансии на ЕУ одобрија низа мерки во борбата против даночното затајување по објавувањето на таканаречените „Панама документи“ со кои беше обелоденето како богатите за да избегнат плаќање на даноци отворале оф шор сметки. Холандскиот министер за финансии Јерун Дајселблум чија земја претседава со ЕУ до јули изјави дека имало „чуство на интност“ да се донесат промени. Некои од мерките кои ќе бидат преземени се размена на податоци меѓу земјите членки со цел да се откријат вистинските сопственици на оф шор компаниите.

XS
SM
MD
LG