Достапни линкови

САД нема да ги блокираат инвестициите во Иран


Американскиот државен секретар Џон Кери со неговиот ирански колега Мохамед Џавад Зариф.

Американскиот државен секретар Џон Кери ги уверил странските банки и бизниси оти САД нема да ги блокираат доколку соработуваат со иранските власти во согласност со минатогодишниот нуклеарен договор со земјата. Кери пред да се сретне со неговиот ирански колега Мохамед Џавад Зариф изјави дека САД нема да стојат на патот на инвестициите во Иран откако договрот стапи на сила во јануари. Иранските власти се жалеа дека не остваруваат економски бенефит откако беше потпишан нуклеарниот договор со шесте светски сили во јули минатата година.

XS
SM
MD
LG