Достапни линкови

Меркел во Турција за договорот за мигрантите


Германската канцеларка Ангела Меркел.

Германската канцеларка Ангела Меркел и високи претставници на ЕУ денеска ќе ја посетат денеска турско-сириската граница. Целта на нивната посета е поттикнување на примената на договорот за справување со бегалската криза. Договорот беше потпишан на 20 март меѓу Турција и ЕУ, според кој мигрантите кои не ги исполнуваат условите за азил во Грција ќе бидат вратени во Турција. ЕУ вети шест милијарди евра помош на Турција за справување со бегалците.

XS
SM
MD
LG