Достапни линкови

Протест на албански здруженија и партии во Скопје


Граѓани предводени од лидерот на движењето за реформи во ДПА Зијадин Села, излегоа на антивладин протест, кој почна на улицата на скопски Битпазар од каде демонстрантите пешки се упатија кон Собранието. Демонстратнтите велат дека цел на овој проест е да го искажат револтот предизвикан од режимот на власта и бараат запоставените права на Албанците да бидат вметнати во преговорите за излез од политичката криза. На терен има зголемено присуство на полициски сили и блокирани се дел од околните улици со што е ограничено движењето.

XS
SM
MD
LG