Достапни линкови

ГДОМ на протест пред Собрание


Пред Собранието на Македонија се собираат граѓани на контрапротести во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Во моментов има над илјади луѓе. Спроти Собранието е поставена бина каде се очекува да се обратат говорниците, а засега ечат македонски патриотски песни. ГДОМ бара повлекување на одлуките на претседателот Ѓорѓе Иванов за аболиција на лидерот на СДСМ Зоран Заев и Зоран Верушески, како и за одржување на изборите на 5 јуни, како единствен начин за надминување на политичката криза во земјата.

XS
SM
MD
LG