Достапни линкови

Клинтон и Трамп победија во Њујорк


Фаворите на демократите и републиканците во трката за номинација на нивните партии за претседателските избори во САД, Хилари Клинтон и Доналд Трамп победија синоќа во веројатно клучните партиски избори во Њујорк. Со оваа победа Клинтон практично ја обезбедила номинацијата за претседателски кандидат. Кај републиканците, Трамп е најблиску до номинацијата со моментално 800 од неопходните 1237 делегати на партиската конвенција на која ќе се решава кој ќе влезе во трката за иден американски претседател.

XS
SM
MD
LG