Достапни линкови

Денеска состанок НАТО, Русија


Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата и Русија денеска ќе разговараат за „небезбедното однесување“ на руски борбени авиони кои летале блиску до американски авион и ракетен пресретнувач. Станува збор за прва официјална средба меѓу двете страни во изминативе две години. Ваквите состаноци беа суспендирани по руската анексија на украинскиот полуостров Крим во април 2014 година.

XS
SM
MD
LG