Достапни линкови

Сириската опозиција се повлече од преговорите


Мировните преговори за Сирија западнаа во неволја откако синоќа опозицијата го прекинала формалното учество во индиректните разговори со владата на претседателот Башар ал Асад. Овој потег бил во знак на протест поради новите судири, посебно кај северниот град Алепо и поради тешката хуманитарна состојба. Посредникот на ОН Стафан де Мистура соопшти дека сепак делегацијата на сириската опозиција ќе остена во Женева која веќе неколку недели е домаќин на мировните преговори.

XS
SM
MD
LG