Достапни линкови

Кери бара од Лавров да помогне за примирјето во Сирија


Американскиот државен секретар Џон Кери побарал од неговиот руски колега Сергеј Лавров да помогне владата на сирискиот претседател Башар ал-Асад да престане да го прекршува прекинот на огнот. Портпаролот на Стејт департментот Џон Кирби вчера изјави дека Кери телефонски му кажал на Лавров дека има „итна потреба“ да се натера Асад да го почитува примирјето. Кирби изјави дека некои и акциите на сириската влада во и околу Алепо се поддржани од руските воздушни сили. Тој рече дека Кери му рекол на Лавров дека „САД очекуваат Русија да го повика режимот да го почитува прекинот на огнот“ и оти САД ќе работат со опозицијата за и таа да го стори истото.

XS
SM
MD
LG