Достапни линкови

Хан - Партиите да се вратат на преговарачка маса


Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан повика сите партии да се вратат на преговарачка маса и на патот кон евроинтеграциите. Ако не работат заедно и не останат фокусирани на фер избори, новата влада, како што порача Хан во обраќањето во институтот „Брукингс“ во Вашингтон, нема да биде меѓународно прифатена и признаена.

Прашан за ситуацијата во Македонија, еврокомесарот изрази разочарување од последните настани.

„Навистина сум разочаран од последните настани. Ние инвестиравме многу во договорот од јуни/јули минатата година за да се донесе земјата назад на евроатланскиот пат. Многу од роковите не беа испочитувани кога требаше, но конечно тоа беше направено. И затоа фактот дека сега изборите на 5 јуни се под тешка ситуација, искрено не знам како ќе изгледа по изборите. Мислам дека можам само да ги повикам сите партии, исто и граѓанското општество, но особено политичките партии, да се вратат на преговарачка маса и да останат посветени на евроатланската перспектива на земјата“, нагласи еврокомесарот, одговарајќи на прашање од Обединетата македонска дијаспора, пренесува МИА.

XS
SM
MD
LG