Достапни линкови

Турција извршила воздушни напади врз ПКК во Дијарбекир


Илустрација.

Турција изврши воздушни напади врз цели на Курдската работничка партија (ПКК) во округот Дијабекир, во југоисточниот дел на земјата. Ловци Ф-16 извршиле вчера воздушни напади врз регион на Силван. Турција војува со курдските бунтовници во југоисточниот дел на земјата, откако во јули минатата година беше ставен крај на две и пол годишното примирје.

XS
SM
MD
LG