Достапни линкови

Силен земјотрес во Јапонија, деветмина загинати


Јапонските власти соопштија дека најмалку девет лица загинале во силниот земјотрес што вчера го погоди југот на земјата. Земјотресот бил со сила од 6 степени и предизвикал уривање на куќи. Не било издадена тревога за цунами. Има извештаи дека неколку стотици луѓе биле третирани од повреди по болниците. Над 40 илјади луѓе биле евакуирани, а во регионот биле забележани уште 100 помали потреси на земјата.

XS
SM
MD
LG