Достапни линкови

Студенти го окупираа Правниот факултет


Архивска фотографија.

Студенти од повеќе младински организации во моментов го окупираат Правниот факултет при УКИМ, по одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да помилува 56 лица. Тие бараат Иванов да си поднесе оставка и повикуваат на мобилизација на сите студенти и професори. Тие влегуваат на предавања во амфитеатрите и со разглас скандираат „Дојди и приклучи се“.

Во вчерашните протести против одлуката на Иванов, приведени се 12 демонстранти, а меѓу нив има членови на Студентскиот Пленум.

XS
SM
MD
LG