Достапни линкови

Киргистанскиот Парламент го именуваше новиот премиер


Премиерот на Киргистан, Сонбаи Јенбеков.

Парламентот во Киргистан гласаше за именување на Сонбаи Јенбеков за следен премиер на земјата. Јенбеков денеска пред пратениците изјави дека неговата влада ќе се фокусира на борбата против тероризмот, како и на демаркирање на границата со соседните земји. Јенбеков го замени Темир Сариев кој поднесе оставка на 11 април, откако неколку членови на владата го обвинија за корупција.

XS
SM
MD
LG