Достапни линкови

Иран изрази загриженост за борбите во Сирија


Иран изрази загриженост во врска со зголемениот број на прекршувања на прекинот на огнот во Сирија, велејќи дека тоа може да се изрази негативно врз мировните преговори кои оваа недела тренба да се одржат за ставање крај на пет - годишниот конфликт. Сирискиот заменик министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан, денеска во Техеран ги даде коментарите по роазговорите со претставникот на ОН, Стефан де – Маистура. Тој пристигна во Техеран откако вчера одржа средби со сирискиот министер за надворешнои работи во Дамаск. Серпак, Абдолахиан рече оти е среќен бидејќи се пристапува кон политичко решение на кризата, пред одржувањето на разговорите во Женева на 13 април. САД вчера исто така изразија загриженост за зголеменото насилство, за кое ги обвини сириските владини сили кои се поддржани од Иран.

XS
SM
MD
LG