Достапни линкови

Препорачан импичмент за бразилската претседателка


Комитет на Долниот дом на бразилскиот конгрес препорача импичмент за претседателката Дилма Русеф поради обвинувањата за манипулирање со сметките во владиниот буџет за време на нејзиниот реизбор во 2014 година. Доколку две третини од Долниот дом ја поддржат препораката тогаш таа ќе се најде на гласање и во Сенатот. Доколку Сенатот ја прифати тогаш Русеф ќе треба да се појави на суд.

XS
SM
MD
LG