Достапни линкови

Македонија има право да ја контролира својата граница


Портпаролот на германската влада Штефан Зајберт ги отфрли наводите на дел од медиумите кои бараа Берлин да ја критикува Македонија за акцијата во која македонските гранични служби ги спречија бегалците од дивиот камп на Идомени да влезат на македонска територија. На прашањето дали Германија ќе ја осуди употребата на гумени куршуми и солзавец против бегалците, Зајберт изјави дека обидите на бегалците да ја минат границата е решение кое што не дава надеж, а контролата на меѓународните граници во секоја земја мора да биде во рамки на меѓународните стандарди. Според портпаролот на германската влада, Берлин е загрижен за тешките услови за сместување на бегалците на границата меѓу Македонија и Грција како и за тензиите на граничната линија.

XS
SM
MD
LG