Достапни линкови

Кери ќе им оддаде почит на жртвите во Хирошима


Џон Кери ќе биде првиот американски државен секретар кој ќе им оддаде почит на жртвите од првиот нуклеарен напад во историјата во Хирошима. Тој престојува таму на состанок на Групата седум најразвиени земји. Кери и другите министри за надворешни работи од оваа група ќе го посетат Меморијалниот музеј во Хирошима. Како и да е, Кери притоа нема да се извинел за тоа што Соединетите држави употребила атомска бомба против Јапонија. Околу 80 илјади луѓе загинаа веднаш откако на 6 април 1945 година беше фрлена атомската бомба. Три дена потоа атомска бомба беше фрлена и врз Нагасаки.

XS
SM
MD
LG