Достапни линкови

Советот НАТО – Русија ќе дискутира за украинската криза


Архивска фотографија.

НАТО соопшти дека ќе се оджи состанок на Советот НАТО – Русија на амбасадорско ниво во седиштето на НАТО во Брисел во следните две недели. Во денешното соопштение на западната вона Алијанса се вели дека Советот ќе дискутира за „кризата во и околу Украина и за потребата од целосно имплементирање на договорот од Минск.

„Ќе дискутираме за воените активности со посебен фокус на транспарентноста и намалување на ризикот“, се вели во соопштените каде е посочено дека Авганистан и регионалните закани се истоа така на агендата.

НАТО во април 2014 година ги суспендираше сите практични соработки со Русија, поради нејзините акции во источна Украина и анексијата на Полуостровот Крим.

XS
SM
MD
LG