Достапни линкови

Двајца загинати во борбите во Нагорно Карабах


Двајца сепаратисти поддржани од Ерменија се убиени во борбите во азербејџанската отцепена територија Нагорно Карабах. Тензиите доаѓаат неколку дена откако беше потпишан договорот за прекин на огнот на 5 април, кој ги запре насилствата на планините на Северен Кавказ. Денеска двете страни меѓусебно се обвинија за прекршување на договорот. Во соопштение силите на сепаратистите поддржани од Ерменија велат дека двајца нивни војници се убиени по должината на линијата на конфликтот, која служи за одвојување на завојуваните страни. Во меѓувреме, ерменското Министерство за одбрана соопшти дека Азербејџан гранатитрал воени и цивилни цели во Ерменија. Азербејџан соопшти дека одгвориле на оганот, откако Ерменија ги гранатирала нивните позиции во Нагорно Карбах.

XS
SM
MD
LG