Достапни линкови

Медведев: Конфликтот во Нагорно Карабах да не достигне „жешка фаза“


Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави дека од витално значење е конфликтот меѓу Азербејџан и сепаратистите поддржани од Ерменија за територијата на Нагорно Карабах, да не достигне „жешка фаза“. Во денешната посета на Ерменија, Медведев рече дека Русија е подготвена да продолжи да дејствува како посредник во решавањето на конфликтот и оти се надева дека договорот за прекин на огнот ќе биде одржан.

XS
SM
MD
LG