Достапни линкови

Хашим Тачи полага заклетва за претседател на Косово


Новоизбраниот претседател Хашим Тачи, кој на функцијата ќе ја замени Атифете Јахјага, денеска ќе положи заклетва во Собранието на Косово. Пратениците од опозицијата најавија дека ќе ја бојкотираат заклетвата на Тачи кој досега беше министер за надворешни работи, а претходно и косовски премиер. Примопредавањето на должноста меѓу Тачи и Јахјага ќе се одржи утре во центарот на Приштина. На манифестацијата е најавено присуство на претседатели и премиери на земјите во регионот и во светот.

XS
SM
MD
LG