Достапни линкови

Караџиќ бара да биде ослободен


Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ, кој беше осуден од Меѓународниот трибунал на 40 години затвор за геноцид и други злосторства за време на војната во Босна во 1992-1995, побара поради влошената здравствена состојба да биде ослободен до обжалувањето на пресудата. Тој побара да биде сослушан од судот, за да биде разгледана неговата здравствена состојба, и за болестите ги обвини лошите услови во затворот, кои, според него биле „како од 19 век, како некој комунистички или турски затвор“.

XS
SM
MD
LG